Ruku hore, kto z vás si pravidelne zálohuje svoje cenné súbory? Nuž, ak patríte k tým poctivkám, ktoré si zálohujú svoj počítač a iné veci pravidelne, tak vám srdečne gratulujem (ja sama mám v tomto občas výpadky 🙂 ).
Mám však na vás otázku č. 2: Myslíte pri tom aj na zálohu svojho webu?
Pravdou je, že veľa ľudí na zálohu webu zabúda. Web je vystavený riziku možno viac než si myslíte a práve záloha je to, čo vám hodí záchranné koleso v prípade, že sa vám s webom stane niečo nepredvídané.
A pritom stačí, aby ste nastaveniu automatického zálohovania venovali maximálne 10 minút a plugin BackWPup pre WordPress sa už o všetko postará sám tak, ako mu poručíte 🙂
Chcete vedieť ako?
Pozrite si tento návod 🙂
Na to, aby ste si mohli web jednoducho a rýchlo zálohovať, je potrebné, aby ste si nainštalovali plugin BackWPup pre WordPress. Pridáte si ho pod záložkou Moduly – Pridať nový. Do vyhľadávacieho políčka zadáte názov pluginu, teda BackWPup, a dáte vyhľadať. Vo výsledkoch vyhľadávania sa vám daný plugin zobrazí na prvom mieste.
Kliknite na tlačidlo Nainštalovať a po inštalácii kliknite na odkaz Aktivovať.
Po aktivácii sa vám zobrazí úvodná stránka BackWPup pluginu a položka s rovnakým názvom sa vám pridá aj do ľavého bočného panela. Tu kliknite na Ad new job aby ste vytvorili prvú úlohu pre zálohovanie.
Do políčka Please name this job zadajte názov zálohy. V prvom kroku si ukážeme zálohu databázy, preto si do názvu zadajte skratku DB (databáza), aby ste vedeli, o akú zálohu ide (príklad: DB – nazovwebu.sk)
Označte políčko Database backup (ostatné nechajte neoznačené) a do poľa Archive name pred predvolený názov pridajte opäť skratku databázy, teda pripíšte DB_
Formát archívu meniť nemusíte a v sekcii Job destination vyberte, kam sa má záloha uložiť. Odporúčam, aby ste si zálohu dávali na FTP. Po zvolení umiestnenia kliknite na tlačidlo Uložiť.
Po vytvorení “Job-u” pre backWPup sa prepnite na záložku Schedule. Ak chcete, aby sa vám WordPress zálohoval pravidelne sám, tak označte možnosť with WordPress cron.
Časový interval zálohovania si zvoľte podľa toho, ako často pridávate obsah na svoj web. Ak pridávate článok napr. raz týždenne, môžete si zvoliť zálohovanie na týždennej báze.
Vyberte si teda napr. Weekly, môžete si zvoliť deň v týždni, hodinu a minútu. Zálohovanie si nastavte na čas, kedy je na vašom webe najmenej návštevníkov (väčšinou to býva v skorých ranných hodinách). Po načasovaní kliknite na Uložiť.
Po nastavení časovania sa prepnite na poslednú záložku – To: FTP. Zadajte vaše prihlasovacie údaje do FTP (nájdete ich v správe domény u vášho poskytovateľa – napr. vo Websupporte alebo vo Wedose, príp. inde kde ste si doménu kupovali)
Ďalej si môžete nastaviť Timeout for FTP connection, pre zálohu databáza môžete ponechať 90 sekúnd (pokiaľ nemáte web príliš veľký). Nakoniec opäť nastavenia uložte kliknutím na tlačidlo Save changes.
Posuňte sa opäť na hor zobrazenej stránky a spustite zálohovanie kliknutím na odkaz Run now.
Následne sa vám zobrazí priebeh zálohovania databázy (trvá to len pár sekúnd 🙂 )
Po zálohovaní databázy je potrebné zálohovať ešte súbory. Najrýchlejší spôsob je skopírovať už vytvorený “Job” tak, že vo výpise pod vytvorenou úlohou pre zálohovanie (job) kliknite na copy.
Pod vytvorenou kópiou kliknite na Edit.
V kolónke Please name this job upravte názov tak, aby namiesto Copy of DB bolo Files (Súbory). Zrušte označenie políčka Batabase backup a označte File backup. Taktiež v políčku Archive name prepíšte DB na Files. Ďalej už stačí kliknúť na Save changes (Uložiť) na konci nastavení.
Ďalej si pod záložkou Schedule nastavte čas zálohovania rovnako ako pri nastavení zálohovania databázy a nastavenia uložte tlačidlom Save changes.
Pod záložkou To:FTP ešte skontrolujte, či sa vám skopírovali aj údaje k FTP. Pokiaľ nemáte web príliš veľký a nemáte na ňom kvantá obrázkov a súborov, tak záloha Timeout môžete ponechať 90 sekúnd, prípadne podľa potreby počet sekúnd zvýšte. (Pokiaľ máte Wedos, tak tu sa väčší čas odozvy nastaviť nedá, resp. po 90 sekundách sa zálohovanie preruší. To sa vám však môže stať v prípade, že máte web rozsiahly). Opäť všetko uložte tlačidlom Save changes a následne na vrchu stránky kliknite na Run now (rovnako ako pri zálohovaní databázy).
Teraz už sa vám zobrazí priebeh zálohy a v tabuľke “Jobs” uvidíte priebeh, koľko času zálohovanie trvalo a taktiež kedy je plánovaná ďalšia záloha.
Video návod, ako si nastaviť pravidelné zálohovanie webu je súčasťou online kurzu Škola webu. Ak chcete viac video návodov, srdečne vás pozývam do kurzu 🙂
Ak sa vám návod páčil, tak ho pozdieľajte aj so svojimi známymi na sociálnych sieťach 🙂
Komentáre